Seiko „Turtle” SRPE93K1
A mélység titka
1976 nem volt egy nyugodt év. A vietnami háború ugyan befejeződött, de ropogtak még a hidegháború fegyverei Libanonban, Bejrútban túszul ejtették a kanadai nagykövetség 30 munkatársát, a vörös khmer hatalomra jutott Kambodzsában, a Stuttgart-Stammheimi börtönben öngyilkosságot követett el Ulrike Meinhof, a nyugatnémet Baader-Meinhof-terroristacsoport egykori vezetője, zavargások törtek ki Johannesburgban, meghalt Mao-Ce Tung, Henry Kissinger pedig Moszkvába érkezett, hogy a SALT tárgyalások keretein belül tovább egyezkedjenek Brezsnyevvel az atomfegyverek korlátozásáról.
Ebben a történelmi közegben jelent meg a Seiko 6309, amit a Watches of Espionage honlap az elmúlt ötven év legfontosabb búvár és katonai órái közé választott, hiszen az Amerikai Egyesült Államok haderejének haditengerészete alá tartozó SEAL (Sea, Air, and Land Teams) különleges alakulata előszeretettel használta ezt a modellt. Órás szempontból a SEAL elődje, a második világháború alatt létrehozott UDT (Underwater Demolition Team) is érdekes, hiszen ők hatástalanították azokat az aknákat, amik az 1944-es partraszállást lehetővé tették, és a Chronosport (ma Momentum) valamint a Breitling is készített számukra órákat. A SEAL katonai óráit sokáig a Tudor szállította a hadseregnek, de ezek beszerzési költségei olyan magasra szöktek, hogy új alternatíva után kellett nézni. Ezen a ponton érkezik a Seiko a történetbe, akiknek a 6105-ös (ma Willard vagy Uemura becenévre hallgat) típusa már bizonyított a vietnami csatatéren. Ami pedig a piszkos anyagiakat illeti, a Watches of Espionage szerint a 70-es években egy Rolex beszerzési ára kerekítéssel 600 dollárra, egy Tudor 300-ra, míg a Seiko 160-ra tehető.
A képek forrása: https://www.watchesofespionage.com/blogs/woe-dispatch/seiko-6309-turtle-review?srsltid=AfmBOorkpSfX3YDfAEwuZgIEYzqTQWil_cKHdpUE2x4uRad0qvTcJHc0
A Seiko és egyben a japán óragyártás hírnevét öregbíti, hogy a 70-es években képesek voltak olyan minőségi órákat gyártani, amik versenyre kelhettek a svájci óraipar felső kategóriájával, mindezt úgy, hogy árban erőteljesen alattuk maradtak, mégis teljesítették azokat a magas katonai sztenderdeket, amiket egy ilyen órának ki kell bírnia. Talán nem is véletlen, hogy a 70-es és 80-as években a Seiko 6309 volt az az óra, amit a legtöbbször lencsevégre kaptak valamelyik különleges alakulatnál szolgáló katona csuklóján. Az, hogy ez a modell nemzetközileg is elterjed és elismert volt, mi sem bizonyíthatná jobban, mint az 1983-ban Dél-Korea partjainál fekvő Dadaepo-ban elfogott észak-koreai kémek felszerelése, amik közt ott volt a Seiko 6309. Ezt a konkrét órát ki is állították a szöuli Koreai Háborús Emlékmű Múzeumban.
A hadsereg órái mindig igazi kuriózumok, ezért említsük meg, hogy a Navy SEAL kötelékében milyen időmérőket találunk még. A svájciaknál a Rolex és az Omega mellett a Luminox is büszkén mondhatja, hogy készítettek órát ennek a különleges egységnek, a G.I.Jane-ben Demi Moore, később pedig maga a Szikla, Dwayne „The Rock” Johnson is ilyet viselt az Emelt fővel című filmekben, amiben egy ex-SEAL katonát alakított. A japánoknál a Seiko „Turtle”(6309 vagy SRPE93K1) mellett az „Arnie” (H558, vagy SNJ025P1) is tiszteletét tette a SEAL katonáinak csuklóján, ami nem is meglepő, hiszen ha a dzsungelben a Predator ellen felvette a harcot, akkor bármire is használható. CASIO G-Shock DW-9052 és a G-9000 is elmondhatják, hogy számos csatatéren megfordultak, ahogy az amerikai Timex Ironman is „ellőtt már pár töltényt”. (Nem, most nem híres viselőjére, Bill Clintonra és az orális irodára gondoltam ti kis huncutok.)
Ikuo Tokunaga számos Seiko búvárórát tervezett, a 6309-is az ő munkája, ahogy a Prospex család több tagja is, beleértve a híres „Tuna” sorozatot. A rajongók gyakran aggatnak beceneveket a modellekre, a 6309 a tokforma miatt a „Turtle”, azaz teknőc nevet kapta a keresztségben, amennyiben oldalról rápillantunk, és rendelkezünk az átlagosnál kicsit fejlettebb absztrakt képzelőerővel, akkor egy teknős sziluettje jelenik meg a szemünk előtt. A modell elég sikeres volt ahhoz, hogy komolyabb gyártási kapacitást kelljen hadrendbe állítani, ezért ezt a típust már nem csak Japánban gyártották, hanem készítették Hong Kongban is. A Japán iteráció a Seiko Suwa gyárban készült, és a Suwa „S” logóját ilyenkor fel is tüntették a számlapon. Akik a legeredetibb változatot akarják beszerezni, azoknak erre érdemes odafigyelni, a használtpiacon az ilyen változatok 300 ezer Ft környékén cserélnek gazdát. A Seiko a 6309-et 1988-ig gyártotta, majd egészen 2016-ig nem készült belőle új variáns. A japánok tökéletesen ráéreztek, hogyan kell egy legendát újra hadrendbe állítani, így tíz éve már a Prospex modellcsalád részeként a sokat látott veteránt kissé felfrissítve újra bevetésre küldték. A 2025-ös példányok pedig kaptak egy nagyon szerethető kis extrát, de erről kicsit később mesélek.
A bal oldali képen Ikuo Tokunaga látható, a kép forrása: https://www.wallpaper.com/watches-and-jewellery/seiko-engineer-ikuo-tokunagas-profile, a jobb oldali ChatGPT és saját tákimáki eredménye
Seiko „Turtle” SRPE93K1
A teknős a 45 mm-es tokátmérőjével, és a 48 mm-es tokfülek közötti magasságával akár passzolhatna is a Tini Nindzsa Teknőcök közé ötödik tagnak, ugyanis méreteiből kiindulva alkalmas lehet akár önvédelmi fegyvernek is, különösen akkor, ha számításba vesszük a 13,4 mm-es tokmagasságot és a 124 grammnyi 316L rozsdamentes acélt. Ezek a méretek nem térnek el az eredeti 6309-től, még a 22mm-es tökfülek közötti távolságot is megőrizték.
A katonai hangulatot erősíti a tokozat matt, körkörösen szálhúzott felső része, és a szintén matt árnyalatú, festett fekete alumíniumbetétes, egyirányba forgatható, 120 klikkes lünetta, ami enyhén befelé, az üveg felé lejt. A 12 óránál található pip süllyesztett, amikor ránézünk, tökéletesen hozza a klasszikus „tool watch” hangulatot. Fényesre polírozott résszel csupán a tok alján találkozunk, amit meredeken alávágtak, hogy a meglehetősen terebélyes óra kényelmesen illeszkedhessen a csuklóra. A Seiko „párna” toknak is nevezett varázslata ezúttal tökéletesen működik, a méretei ellenére nagyon kényelmes viselet a teknős, nem akar lefordulni a 20 cm átmérőjű karomról annak ellenére sem, hogy egy picit fejnehéz. Az egyetlen negatívum, hogy a japánok Hardlex ásványi üveget adnak zafír helyett, ami a karcokra érzékeny lelkemet nem képes maradéktalanul megnyugtatni.
A régi és az új modell hangulata teljesen megegyezik, minden nagyon puritán és funkcionális, pont úgy, ahogy egy szerszámnak lennie kell. A számlap matt fekete, az indexek festettek, a hófehér színük miatt pedig oda lehetne tenni a képüket a leolvashatóság és a kontraszt címszavak mellé a Révai nagy lexikonjában. Az eredetihez képest csupán a másodpercmutató tér el a 6309-es „nyalóka” mutatójától, ott ugyanis a felső részen volt a kör, az új kiadáson pedig az alján. Változtak a számlapfeliratok is, hiszen az SRPE93K1 már nem „csak” 150 méterig, hanem az iso 6425-ös szabványnak megfelelően 200 méterig vízálló. Meg is kapta a „diver’s” előtagot, sőt a sasszeműek kiszúrhatják, hogy a szigorított 2018-as előírást is teljesíti, miszerint minden indexnek látszódnia kell. Ezért van a három óránál található dátumablak mellett egy töredék index elhelyezve. Ahhoz viszont nem kell sasszeműnek lenni, hogy a LumiBright festéket észrevegyük, mert ahogy egy Seiko világít a sötétben, úgy nem világít semmi. A Prospex sorozat X logója képes egy kis modern hangulatot csempészni a vintage diver életérzésbe, de színek használatával nem csapták agyon az óra tool watch jellegét. Eltekintve a dátumablakon a szombat kék és a vasárnap piros kiemelésétől, de erről később. Nagyon szeretem, hogy a turtle nem akar luxusóra lenni, számomra épp ez teszi annyira szerethetővé. Ha egymás mellé tesszük az eredeti 6309-et és az SRPE93K1-et, felfedezhetünk ugyan apróbb eltéréseket, de gyakorlatilag olyan érzés viselni, mintha egy időkapszulát csatolnánk fel a karunkra.
A képek forrása, a jobb oldali saját, a bal oldali: https://www.fratellowatches.com/seiko-watches/tbt-seiko-6309-diver/#gref
"If you want to change the world, don't ever, ever ring the bell." - Admiral McRaven
Ha meg akarod változtatni a világot, soha, de soha ne kongasd meg a harangot. William H. McRaven az Egyesült Államok Különleges Műveleti Parancsnokságának tengernagya mondta ezt texasi beszédében, és a SEAL katonák kiképzésekor használt harangra utalt. A katonák kiképzése annyira durva, hogy ha valaki fel akarja adni, nincs más dolga, mint megkongatni egy erre a célra kihelyezett harangot. A harang kongása a szégyen és a vereség hangja. A történelem bebizonyította, hogy a Seiko Turtle egy igazi túlélő, fajsúlyos versenyzője a megfizethető búvárórák kínálatának. A Tesztpad és a Watches of Espionage YouTube csatornák is elismerően beszéltek a képességeiről, a videók linkjét a cikk alatt megtaláljátok. A harcos szamuráj szíve nem meglepő módon a 4R36-os Seiko szerkezet, ami az előző teknős 17 köves 6309-es kaliberét váltotta. A 4R36 24 köves, másodpercstoppos, 41 óra járástartalékot kínáló automata szerkezet, amit jogosan nevezhetünk „belépőnek” a japán automata órák világába. Sokan igáslónak is csúfolják, mert a kifinomultsága elmarad a svájci riválisaitól, de engedjetek meg egy személyes megjegyzést. Orwell Állatfarm című regényében is Bandi az igásló volt az egyik kedvenc szereplőm, ezért nem tudom a 4R-es kalibereket bántani. Több órám is van, ami ezt használja, és még nem kellett csalódnom a 3 Hz-en működő (21600 fellengés), DiaShock védelemmel is ellátott szerkezetben. A koronája nem jelölt, de amikor használom, olyan peckesen áll, és határozottan teszi a dolgát, mint a Tamenaga Shunsui (47 Ronin, lényegében ez a japán Egri Csillagok) bátor szamurájai. A korona pozíciója a régi modellhez és a Seiko búvárok hagyományaihoz hűen 4 óránál található, és természetesen menetzáras.
Említettem, hogy a 2025-ös modellek kaptak egy kis extra szeretetet a japánoktól. A Seiko 4R36-os szerkezetei abban különböznek a 4R35-östől, hogy nap-dátum kijelzést kínálnak. Eddig angol-német nyelven tüntették fel a napokat, de ez ennél a konkrét modellnél (és még néhány 5-ös Seiko-nál) megváltozott, ezúttal angol és japán kanji napjelölést kapunk, amit személy szerint nagyra értékelek. Sokkal autentikusabb így az óra, és a fanatikusokat is arra ösztönzi, hogy tanulják meg legalább a hét napjait japán nyelven, illetve ismerjék fel azok kanji jelölését. Ha a saját fejetek után akartok menni, akkor egy kis segítség, hogy a szombat kék, a vasárnap pedig piros színt kapott, így már nem lesz annyira nehéz beállítani. Abban az esetben, ha ilyet szeretnétek, és interneten akarjátok megrendelni, akkor a vásárlás előtt érdeklődjetek a kereskedőnél, hogy a kanji dátumos, vagy az angol-német verziót árulják, erre ugyanis semmi sem utal a termék cikkszámában. Ha pedig japán nyelvleckéket vennétek, segítségül hívtam a ChatGPT-t, és késztettem egy táblázatot a vállalkozó kedvűeknek, amit itt is hagyok nektek tengermély szeretettel.
The Only Easy Day Was Yesterday
Így hangzik a SEAL jelmondata, miszerint az egyetlen könnyű nap, az tegnap volt. Ezért mesélek egy kicsit a teknős gyengeségeiről is, mert bár úgy árad belőlem a rajongás iránta, mint a szeretet egy Kozsó és az Ámokfutók koncerten, de sajnos vannak kellemetlenségek is. Az első probléma a 22 mm-es szilikon szíj, ami elsőre pihe-puha és kényelmes, sőt, még belenyomott Kanagawa hullámot is kapunk, de sajnos nagyon korán elkezd amortizálódni. A matt felülete néhány nap alatt kifényesedik a használat során, különösen a széleinél és a fémből készült bújtató körül. A fém bújtató pedig olyan lazán, játékosan fel-le csúszkálós, nagy, merev és kemény, mint Johnny Gold fénykorában (haverom mesélte, én amúgy nem tudom ki ő), és állandóan kicsúszik belőle a szíj, amit aztán nekünk kell a helyére igazítani. A rágravírozott Seiko logó minden esetre szépen csillog rajta, ami nem mellesleg a tüskecsaton visszaköszön, de a hatalmas felületek miatt valószínűleg ezeket fogjuk összekarcolni először.
Ennél nagyobb baj, hogy sajnos ezúttal én is belenyúltam egy olyan modellbe, aminél kicsit engedékenyebbnek bizonyultak a minőségbiztosítással foglalkozó kollégák. A dátumablak felett az üveg belső felén észrevettem egy apró, porszemnyi méretű karcot, ami a kapcsolatunk elején nagyon zavart, de megtanultam együttélni vele, ahogy a 12 óránál található csálés indexszel is. Utóbbi esetében különösen feltűnő, hogy a számlapot körülölelő gyűrű 12-es jelölése mennyire nincs egy vonalban a számlapra festett index közepével.
Sajnos az ilyen kellemetlenségek miatt jogosan éri szó a ház elejét. Egy olyan gyártónak, mint a Seiko nem lenne szabad ilyen apróságokon elcsúsznia. Értem én, hogy tömeggyártás, azt is rendben van, hogy nem lehet minden modell made in Japan (bár onnan is jöttek már problémás darabok). Ha a Casio vagy a Citizen meg tudja oldani, hogy a beszállítói többnyire kifogástalan darabokat szállítsanak le, akkor ezt a Seikonak is meg kell ugrania. Persze igen, én is hallottam már azt a japán közmondást, hogy a hiányos Hold is még mindig Hold, és a wabi sabi esztétikai filozófiával is kísérletezek, miszerint a tökéletlenség nem csökkenti az értéket, de bevallom, hogy ebben a gondolatiságban még az alapszintig se jutottam. A csomagolás puritánsága is hagy némi kesernyés szájízt (egyszerű karton doboz, kispárna, papírmunka), és ezeket az apró-cseprő dolgokat nem feledteti el a történelem rózsaszín nosztalgiája, vagy a hagyományosan a hátlapba gravírozott, szépen csillogó Kanagawa hullám sem. Kedves Seiko, most Ken Watanabe morcosan összevont szemöldöke vagyok!
Volt egyszer egy Hollywood
Mivel egy rendkívül fotogén óráról beszélünk, nem meglepő, hogy számos mozifilmben is megcsodálhatjuk a főhősök társaként. A leghíresebb vendégszereplése vitathatatlanul Ed Harris csuklóján volt, A mélység titka című, James Cameron által rendezett, mára méltatlanul elfeledett klasszikusban. Az emlegetett rendező, vagy a kellékese minden bizonnyal Seiko rajongó lehetett, mert Arnold Schwarzeneggernek is egy H558-ast tettek a kezére a Predatorban, a Terminator forgatási fotóin pedig látható, hogy maga Cameron viselt egy ugyanolyan modellt. A direktor bár büszke lehet a filmográfiájára, egy tételt azonban Lance Henricksennel együtt valószínűleg úgy eltűntetne róla, mint Matolcsy a közpénzeket. Ez az 1982-es Piranha 2 – A repülő gyilkosok című, nem annyira nagyon valós események alapján készült hiper-realista dokumentumfilm, amiben a főhős Steve Marachuk viselte a 6309-est. Sőt, az óra az egyik rendkívül izgalmas jelentben a teljes vásznat kitölti. Ezt meg is örökítettem.
Kiefer Sutherland nem csak A Soldier's Sweetheart című filmben, hanem a magánéletben is szívesen viselte, ahogy Billy Bob Thornton is a Rohanásban. A magyar hírességek közt is akad teknős rajongó, Csikós Zsolt autós újságíró, vlogger karján is gyakran látható egy gyönyőrű vitange darab. De az igazi tartós tesztet minden bizonnyal Mick Jagger kísérőjeként tudhatta le a 6309-es, mert ha az ő órája mesélni tudna, akkor valószínűleg olyan történeteket mondana, amiket jobb helyeken tutira befóliáznának.
A képek forrása: https://www.watch-id.com/
Tini Nindzsa Teknőcök 2 – A trutymó titka
Minden jó filmnek kell legalább egy borzalmas folytatás. A Turtle sorozat tagjainak a felkutatásakor megpróbáltam a lehető legmélyebbre merülni, de be kell látnom, hogy ideje megkongatnom azt a bizonyos a harangot. A fekete számlapos, fekete lünettás, szilikon szíjas SRPE93K1-en kívül készült ebből kék számlapos - kék lünettás, fekete számlapos – aranyozott lünettás, majd egy PEPSI, aztán Save the Ocean kiadás, amiből volt hullámos és rája mintás textúrált számlapos. Létezett belőle PADI kollaboráció, Black series, és ha ez nem lenne elég, akkor jöhetnek a felsoroltak permutációi. Ha kicsivel több pénzt szeretnénk költeni, arra is van lehetőség, mert létezik egy „King Turtle” sorozat is, ami már megkapta a sokak által vágyott zafírüveget, és nagyítóval is rendelkezik a dátumablak felett. Ha pedig nem ragaszkodunk a búvárkodás világához, akkor választhatjuk a „Land Turtle” kiadásokat is, ami a búvárlünetta helyett iránytűs, kétirányba forgatható megoldást kapnak, és persze ezeknek is van kismillió kiadása. A JDM és egyéb külföldi piacokon pedig még ennél is több verzió érhető el, talán az egyik legizgalmasabb az idén augusztus környékén jelenik majd meg a Cápa című film 50. évfordulója alkalmából. Szerintem nyugodtan kimondhatjuk, hogy aki nem talál magának olyan iterációt, ami tetszik neki, akkor igazából nem is akar Seiko teknőst venni.
A képek forrása: https://www.seikowatches.com/us-en/products/prospex/lineup
Ki lakik odalent, kit rejt a víz?
A teknősöm a budapesti Seiko Boutique-tól úszott el hozzám, és néhány hónapja szinte mindenhol 187 000 Ft-ot kértek ezért a történelmi darabért. Nyilván nem olcsó, más márkától is kapunk már nagyon mutatós automatákat, akár búvárokat is, különösen a Citizen vagy az Orient háza táján, de ha a felszín alá pillantunk, akkor kimondhatjuk, hogy a konkurencia egyetlen képviselője sem rendelkezik ilyen elképesztő háttértörténettel. Nem utolsó sorban tényleg nagyon kényelmes együtt létezni ezzel a Seikoval a hétköznapokban. Az utóbbi időben ezt az órát hordom a leggyakrabban, olyan lett ő nekem, mint Rák úrnak a herkentyűburger receptje. Összetartozunk, kiegészítjük egymást. Egyszerűen szeretek ránézni, szeretem a műszerszerűségét, a méretét, a leolvashatóságát és mindig elmerengek a típus múltján, amikor egy kávé és egy cigi mellett a megfáradt tekintetem a csuklómra téved. Ebben a modellben maradéktalanul megvan minden, ami egy órabolondnak kell a boldogsághoz. Ennek tükrében pedig nem is olyan drága.
Előnyök
- Megfizethető óratörténelmi darab, fantasztikus háttérsztorik
- Megbízható 4R36 kanji dátumablakkal
- Iso diver minősítés, menetes korona, 200 m vízállóság
- A LumiBright fényesebben ragyog, mint a jövőm
Hátrányok
- A minőségbiztosítással akadhatnak problémák
- A szilikonszíj és a bújtató párosítása
Felhasznált források:
Watches of Espionage: https://www.watchesofespionage.com/blogs/woe-dispatch/seiko-6309-turtle-review?srsltid=AfmBOorkpSfX3YDfAEwuZgIEYzqTQWil_cKHdpUE2x4uRad0qvTcJHc0
Watchpro: https://www.watchpro.com/luminox-navy-seal-3000-evo-at-watchpro-salon/
Source Tactical Gear: https://sourcetacticalgear.com/what-watches-do-navy-seals-wear/?srsltid=AfmBOor3XzDryv5HGkL_fKOprBH-5hoP1niOauBy6JdW2OBHiPUjOLHP
Ryan’s blog: https://ryans2019blog.wordpress.com/2020/08/01/the-dadaepo-seiko-turtle/
Worn & Wound: https://wornandwound.com/turtle-vs-turtle-looking-at-the-6309-and-the-srp77xs/
Tesztpad YouTube csatorna videója: https://www.youtube.com/watch?v=ssgncHiz8tY
Watches of Espionage YouTube csatorna: https://www.youtube.com/watch?v=ejfVXa0vGVU
Johnny Gold 😊: https://www.youtube.com/watch?v=JhJf8izjw1g&list=RDJhJf8izjw1g&start_radio=1