Seiko SNJ 025 P1

“Get to the choppa” - Arnold Schwarzenegger

 seikosnj0251.jpg

Előszó

Azért volt szükségem erre az órára, mert gyakran vetnek be az egységemmel együtt dél-amerikai esőerdőkben a 80-as évekből itt ragadt űrszörnyek ellen harcolni, de előfordul, hogy Őfelsége titkos ügynökeként kell tevékenykednem.

Egy kis történelem

Bárcsak mindez igaz lenne, mert akkor tényleg szükségem volna egy ilyen órára, de a valóság az, hogy életem legnagyobb részét íróasztalok mögött élem le. Nincsenek se űrből érkezett ragadozók, se bevetések, és kémkednem sem kell a szovjetek ellen. Ettől függetlenül imádom ezt a legendás Seiko-t, ami "Arnie" becenevét Arnold Schwarzeneggerről kapta. Az osztrák tölgy ezt az órát (vagyis az elődjét, a H558-as modellt) viselte a Piszkos alku, a Kommandó, a Ragadozó, és a Menekülő ember című filmjeiben. Magánemberként is gyakran hordta, ahogy egy híres barátja, James Cameron is. Már ennyi filmes referencia is bőven elég a legendához, de Roger Moore 1985-ös Halálvágta című James Bond filmjében konkrétan a 007-es viselte büszkén ezt a Seiko-t.
Az óra a Seiko történelemben is nyomot hagyott, ez volt ugyanis a cég első anadigi (egyszerre analóg és digitális) quartz szerkezetes modellje, és a világ első anadigi búvárórája.

schwarzeneggerseiko.jpg

A képek forrása:
Schwarzenegger Kommandó: https://www.watchshopping.com/watch-guide/seiko-arnie-guide/
Schwarzenegger Predator: https://silodrome.com/arnie-watch-seiko-predator-commando/
James Cameron: https://blog.jamtangan.com/jam-tangan-sutradara-film-titanic-ames-cameron/
Roger Moore James Bond: https://www.gq-magazine.co.uk/fashion/article/roger-moore-james-bond-watch-collection

Érdekesség

A Commando című filmben fontos szerepet kap a visszaszámlálás, ezért kellett egy olyan számlap, amin ez jól leolvasható. A filmesek ezért a közeli képsorokhoz egy sohasem létező számlapról készítették a felvételeket, de a tokon és bármely más jelenetben egyértelműen látszik, hogy az óra eredetileg egy H558-as modell. Az akciójelenetekben még a számlap is az eredeti. A filmben a kicserélt számlapon nincs Seiko jelölés, és meglehetősen esetlennek látszik a beépítése is, ezért nagy valószínűséggel ezt a csodát a filmesek "tákimákizták" össze. Jobbra a filmből kilopott képkocka látható, a bal oldalon pedig egy eredeti H558-as:

seiko_commando.jpg

A kép forrása:

https://www.yourprops.com/Seiko-H558-dive-watch-replica-movie-costume-Predator-1987-YP30473.html

SNJ 025 P1

Az SNJ025p1 (H851) ennek a híres darabnak a Solar szerkezetes újrakiadása. Napelemmel működik, és a számlap szinte teljes felülete a panel maga. A tok egy 47. 8 mm-es, tokfültől tokfülig 50. 5 mm-es rozsdamentes acélból készült monstrum, aminek a súlya a solar megoldás miatt "csak" 114 g. Ezekbe a méretekbe már benne van, hogy a tényleges tokot egy műanyag pajzs (shroud) öleli körbe, innen kapta a modellcsalád a tuna (tonhalkonzerv) becenevet. Ha bárkit esetleg zavarna a műanyag jelenléte, semmi gond, cserélhető fémre is, sőt, az igazán extravagáns rajongók még színeset is rakathatnak rá. A lünetta (ami egyébként festett alumínium) a búvárórák követelményeinek megfelelően egyirányba forgatható, a koronát és a digitális óra gombjait pedig használat előtt ki kell csavarni. Az indexek, a mutatók és a pip a lünettában foszforeszkálnak a Seiko Lumibright nevű anyagának köszönhetően, a kis LCD panel pedig gombnyomásra megvilágítható. Az üvege Hardlex, alulról pedig egy menetes hátlap biztosítja a vízállóságot. Az óra kiérdemelte a Divers's 200m minősítést, tehát maradéktalanul teljesíti az ISO 6425 szabványt, így nem fog beázni, amikor képzeletben tengeralattjárókat semmisítünk meg a kerti medencében.
A szíj egy elképesztően puha és kényelmes szilikon szíj, aminek a végét (és nem mellesleg a hátlapot is) a Seiko jellegzetes Kanagawa hulláma díszíti. Az egyetlen hátránya ennek a szíjnak, hogy nem öregszik valami szépen. A fém bújtató miatt a szíj széle kopik, kifényesedik, a puhasága miatt könnyen meglátszanak rajta egy esetleges sérülés nyomai. 
A digitális kijelző tökéletesen szinkronban van a mutatókkal. A használatához ki kell csavarnunk a koronát, aminek egyetlen állása van, és a két gombot is. A funkciók a következők: pontos idő, aminél 12 és 24 órás kijelzés is állítható, dátum, egy tetszőlegesen választott időzóna, stopper, és ébresztő. A kezelése intuitív, ha valaki látott már egy Casio G-Shock órát, annak ez nem lesz kihívás. Van még egy extra funkció, az óra az energiahatékonyság jegyében képes kikapcsolni a digitális kijelzőt és a másodpercmutatót, ha teljes sötétséget érzékel. Amint nyomunk egy gombot, vagy nagyobb fényt kap, azonnal automatikusan minden újra mozgásba lendül. Ez egy nagyon látványos megoldás, ahogy az is igazi partytrükk, amikor beállítjuk a pontos időt, és a mutatók maguktól a kívánt pozícióba mozognak. A leírás szerint 6 hónapig bírja fénytől teljesen elzárt helyen, utána viszont ki kell tenni a Napra töltődni. A mesterséges fény is szépen tölti, tehát hétköznapi használat során mondhatjuk, hogy gyakorlatilag művészet lemeríteni, vagyis eléggé szélsőséges eset, hogy egy karóra ilyen sokáig egyáltalán ne kapjon fényt. Az óra teljes élettartama pontosan nem ismert, de pl. a Casio Solar órái a 90-es évek óta mennek. Szerintem a Seiko megoldása sem lehet sokkal rosszabb. Ha mégis, akkor bármelyik órás kicseréli az akkut egy újra, és mehet tovább a móka az idők végezetéig.


Essen még szó a csomagolásról. Az óra egy nagyon szép és igényes hófehér Seiko dobozban érkezett, benne egy párnán pihent. A leíráson, garancián, és fityegő kis papírokon kívül találtam benne magyar nyelvű leírást, de az nagyon általános volt, ezért a beállítási lehetőségeket inkább az interneten néztem meg.

seikosnj0253.jpg


A hétköznapokban nagyon kellemes együttélni ezzel a Seiko-val, de azért mégsem ajánlanám mindenkinek. Főleg azért nem, mert tényleg nagy. Még az én ormótlan, ronda, kövér és formátlan csuklómon is tekintélyes, nem csak a csuklót, hanem az egész alkart "meguralja". Épp ezért nem könnyű mutatvány pulóver vagy ing alá betuszkolni, ellenben könnyű odaverni gyakorlatilag bárminek. Igaz, ennek az ütközésnek a bármi lesz a nagyobb kárvallottja. Ezenkívül a kiálló korona és a gombok bizony masszív krátert fognak ütni a kézfejedbe, és az alkarodba is. Igen, ez néha fáj, de senki sem mondta, hogy akcióhősnek lenni csupa játék és mese. Továbbá a szíj egy fémből készült bújtatót kapott, ami elég éles, ezért önvédelemre és környezetünk pusztítására meglehetősen alkalmas.
Bár nem hiba, de mondjuk ki: ez nem egy elegáns óra, sokkal inkább egy "tool watch". Szerszámnak néz ki, és annak is érződik. A funkcióit okkal kapta, nem csillog, nem villog. A "szépségét" szerintem pont az egyszerű, nyers, robosztus elpusztíthatatlansága adja.

seikosnj0252.jpg

Szia Uram! Seiko Arnie érdekel?

Sajnos az SNJ 025 P1 gyártása véget ért, de azért lehet még olyan webshopot találni, ahol akad belőle. 180.000 Ft magasságában vesztegetik, és érdemes lecsapni rá annak, aki erre vágyik, mert az utódmodell küllemét erősen átszabták a japánok. Az SNJ 037 P1 néven futó utódon a számlap aljára költözött a digitális kijelző, valamint egy extra gombot is kapott, amivel egy új extrát, a mélységmérőt vezérelhetjük. Az ára is felkúszott a 270 ezres magasságokba, így hát hiába szép és jó az új modell... nem azlett és nem az lesz a legenda. 

Végszó

Ha ezekkel a "hibákkal" együtt tudunk élni, és szeretjük a 80-as évek sci-fi hangulatát, akkor könnyen a szívünk csücske lehet ez a hatalmas acélkrumpli. Ha pedig Predatorra akarunk vadászni a dzsungelben, akkor erősen ajánlott a beszerzése!

Előnyök
- Gazdag háttértörténet
- Anadigi kialakítás
- Solar szerkezet
- Valódi búváróra (ISO 6425)
- Csavaros korona és gombok, menetes hátlap
- A digitális kijelző előnyei: dátum, stopper, ébresztés, második időzóna, háttérvilágítás
- Lumibright indexek és mutatók
- Mikor felveszem, akcióhősnek érzem magam.

Hátrányok
- A valóságban sajnos nem csinál belőlem egy utolsó akcióhőst : )

Címkék: Seiko, Filmes óra