Momentum (Chronosport) Sea Quartz 30

Higgins az Robin Masters. Mondom!

449693086_905831651588225_3290247660463756502_n.jpg

Számos megválaszolatlan kérdés gyötri évtizedek óta az emberiséget. Ki ölte meg Kennedy elnököt? Miért nem láthattuk soha Columbo feleségét? A földönkívüliek miért teheneket és nyugdíjas amerikai asszonyokat rabolnak el? Zsanett elment-e szombaton a kúthoz, vagy az egyik legvitatottabb rejtély, hogy Higgins azonos-e Robin Masters-szel. Ezek azok a dolgok, amiken eltöprengünk meghitt magányunkban egy fülledt, nyár esti éjszakán, vagy fagyos téli reggelen. Ilyen, és ehhez hasonló dolgoknak fogunk most utánajárni, és ha te is érezted már ezen megválaszolatlan kérdések okozta kínok valamelyikét, akkor ugorj át hozzám ezúttal is egy órára!

Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy Chronosport…

Ha azt mondom idehaza, hogy Momentum, akkor nagy valószínűséggel egy politikai párt fog eszedbe jutni, esetleg az, hogy pillanat latinul, de létezik ilyen néven egy multimédiás tartalmakat készítő nemzetközi cég is. Ha szereted az órákat, és sokat látott veterán vagy, akkor a Chronosport márkanév már ismerősebben csenghet. Ez a kis manufaktúra készítette az UDT névre hallgató modellt, amit láthattunk a főhős csuklóján Sylvester Stallone Rambo filmjeiben (2. és 3. rész) valamint Steven Seagal Úszó erődjében. A Sea Quartz 30 pedig Tom Selleck, azaz Thomas Magnum karján díszelgett a Magnum P.I. (Ha valaha is tudni akartad, hogy mi a P.I., akkor állok szolgálatodra: private investigator, azaz magánnyomozó) első három évadában. Utána Rolexre váltott, mert Robin Masters emelte a fizuját, meg egy Rolex azért csak jobban megy a Ferrarihoz.

450205653_1193478424991353_4318660462914448292_n.jpg

A Chronosport és az óráinak a története nem csak a mozi világa miatt érdekes, hanem attól is, hogy erős kötelékek fűzték a céget a Sicura és a Breitling márkákhoz a 80-as években. Ahhoz a Breitlinghez, amit valószínűleg egyetlen órakedvelőnek sem kell bemutatni.
A Chronosport 1977-ben született, alapítója a kanadai származású Brian Wyndham Pennell, aki a vitorlázás, az óceánok és a tengerek szerelmese volt. Az órák világának ezt a korszakát nevezik kvarcválságnak, amikor sok régi nagy márka került csődközeli helyzetbe, és a japánok kicsit átalakították a gyártók erőviszonyait. A kvarc technológiára való gyors átállás egy-egy cég túlélését, vagy, mint a Chronosport esetében a szárnyalását is jelenthette. Brian olyan brandet akart építeni, ami kiszolgálja a vízisportok szerelmeseit, így a Chronosport első projektje egy olyan búváróra volt, aminek a férfi és a női kiadása tökéletesen illett egymáshoz, és a kornak megfelelően kvarc szerkezetet használt. Ez volt a Sea Quartz 30, ami az internet szerint a világ első analóg kvarc búvárórája volt.

brian_wyndham_pennell.jpg

Bryan Wyndham Pennell, a Chronosport alapítója
A kép forrása: https://www.magnerfuneralhome.com/obituary/Brian-Pennell

Brian számos nyelven beszélt, nagy világutazó hírében állt, és befolyásos barátokkal is rendelkezett, így sodorta össze az élet azzal az Ernest Schneiderrel, aki a svájci Montres Sicura SA vezetője volt. Ők négy óraösszeszerelő gyárral, tokgyárral és egy ékszerészettel is rendelkeztek, de kvarcórákkal még nem foglalkoztak komolyabban. Itt jött képbe Brian, aki pont ebben a szegmensben szeretett volna érvényesülni. Mindezzel párhuzamosan 1978-ban a Breitling akkora bajban volt a kvarcválság miatt, hogy a dolgozóikat elküldték, a cég pedig lényegében eladósorba került. A Sinn, az Ollech & Wajs és a Sicura csapott le a meggyengült óriásra, Ernest Schneider megegyezett Willy Breitlinggel a márkanév használatáról, és innentől ez már Breitling történelem. A Sicura néhány év múlva meg is szűnt, de ott és akkor a Breitling, a Sicura és a Chronosport a „nehézsúlyú” versenyzők közé tartoztak, és az útjaik keresztezték egymást, közös modelleket is készítettek.

Bár Brian Wyndham Pennell már nincs köztünk, 2022-ben elhunyt, örökségét fia, Simon Pennell viszi tovább. Volt szerencsém egy online beszélgetésben részt venni, ahol kérdezni lehetett Simon Pennelltől a Chronosport UDT (ma már Momentum, de rögtön odaérek a történetben) újrakiadása kapcsán, és feltettem neki azt a kérdést, hogy mi az oka annak, hogy a Breitling Navitimer Pluton 2100 Ana-Digi és a Chronosport UDT gyakorlatilag ugyanaz az óra. Simon azt a választ adta, hogy az apja cége (a Chronosport) és a Sicura szoros együttműködésben voltak, és ők forgalmazták a Breitling óráit Kanadában és az Egyesült Államokan. Az UDT jelentése Underwater Demolition Teams, tehát egy olyan modell, amit a rendvédelmi szervek számára fejlesztettek a Breitlinggel közösen. A Breitlingnél a Navitimer sorozatba illesztették ezt a modellt, és iránytűs lünettát kapott, a Chronosport változatot pedig hagyományos búvárlünettával szerelték. Mindkét órát ugyanaz a kvarc szerkezet hajtotta, sőt azt is elmondta, hogy ugyanabban a gyárban készültek. Ennyire komoly volt az együttműködés.

breitling_chronosport.jpg

Breitling és Chronosport a 80-as évekből
A képek forrása: https://www.chrono24.hu/

A Sea Quartz 30 modell is egy ilyen közös koprodukció eredménye, nehéz nem észrevenni a hasonlóságot a Heuer 980.006, a Sicura by Breitling 25J (Ennek a pontos cikkszámát bármennyire is kerestem, nem tudtam előásni) és a Chronosport Sea Quartz 30 között. Jogos a kérdés, hogy mára hol van a Chronosport, ha 40 évvel ezelőtt ilyen jól mentek a dolgok. Az óraipar kiheverte a kvarcválságot, a rajongók újra nyitottak az igényes automata szerkezetek felé, amikért fizetni is hajlandóak voltak, ennek következtében pedig ismételten buktak el, és születtek új hősök, és ennek is meglettek a maga áldozatai. A Breitling visszaküzdötte magát a luxusóraipar felső szegmensébe, a Chronosport pedig valószínűleg befektetők, tulajdonosváltások, és jogi hercehurcák áldozatává vált, így ez a név és a vitorlást ábrázoló logó elsüllyedt valahol a tulajdonjogi útvesztők viharos tengerében.

chronosport_vintage.jpg

Heuer, Sicura és Chronosport a 80-as évekből
A képek forrása: https://www.chrono24.hu/

1980-ban Brian Pennell fia Simon megalapította a St. Moritz Watch Corporation-t, ennek birtokában van a Momentum Watches nevű vállalat, ami a Land Rover autógyár számára is készített órákat. Simon elengedte ugyan a Chronosport márkanevet, de a cég régi óráinak designja, formaterve apja halála után az ő birtokába kerültek. Mivel jelenleg is gőzerővel tombol a múltidézés divatja, 2023-ban a Momentum előállt a Chronosport Sea Quartz 30 újrakiadásával, ami azért is volt jó ötlet, mert az eredeti, 80-as évekből származó darabok jelenleg egymillió forint felett mennek a használt órák piacán doboz, papírok és minden egyéb nélkül. Az nagyon sok ám egy régi quartz szerkezetes óráért, még akkor is, ha izgalmas történelemmel rendelkezik. A néhai Chronosport legsikeresebb modelljei a Sea Quartz 30 és az UDT voltak. Előbbi tavaly óta elérhető, az UDT pedig 2024 szeptemberétől lesz a Momentum kínálatának része. Mondhatnánk a Chronosport sztoriról, hogy így múlik el a világ dicsősége, de szerintem nem erről van szó. Ez a márka 40 évvel ezelőtt jól helyezkedett, és klassz dolgokat készítettek. Ráéreztek a quartz búvárórák világára, és az árcéduláikkal nem is voltak túlzottan elszállva, 160 dollárért már lehetett rendelni egyet. Hogy legyen mivel összehasonlítani, egy Sony Walkman ára akkoriban 90-100 dollár körül mozgott, és tömegterméknek számított. Egy Chronosport karóra ennek durván a kétszerese, tehát megfizethető darabnak nevezhetjük. Hírességek viselték, és népszerű filmekben is feltűntek az óráik. A világ aztán megváltozott, és akár végleg el is tűnhettek volna, de nem így történt. A jelenlegi cégvezető Simon Pennell amellett, hogy egy rendkívül közvetlen és barátságos ember, a Momentummal nem csak vissza akarja hozni apja cégének sikereit, hanem gondolkodásmódjában is követi azt.

chronosport_commercial.jpg

Chronosport reklám a 80-as évekből. Férfi és női modell.
A kép forrása: https://www.ebay.com.au/itm/134597549846

Röviden összefoglalva, a Chronosport, az a Momentum, épp úgy, ahogy Higgins, az Robin Masters. A Momentum termékeik átlagára 280 dollár, tehát durván 110 ezer Ft körül mozog, árfolyamtól függően. Ez a mai világban véleményem szerint elfogadható, és hogy milyen is konkrétan, azt rögtön elmesélem!

Momentum Sea Quartz 30

A szokásoknak megfelelően kezdjük a tok adataival. Az anyaga mi más is lehetne, mint 316L acél, aminek a letöréseit a szélén gyönyörűen tükörpolírozták, a többi része pedig szálcsiszolt lett. Személy szerint ezt a kombinációt kedvelem a legjobban, mert kisebb az esély a durva és látványos karcok begyűjtésére. A tokátmérő búváróráknál klasszikusnak mondható 42 mm, ami tokfültől tokfülig 47 mm. A magassága 11,3 mm és ezen a ponton lassítsunk egy kicsit. Ez az óra ugyan nem apró jószág, de végre nem egy robosztus böhömnagy búvárkrupli, hanem már-már skin diver életérzést áraszt magából. A Sea Quartz 30 nem a mindenbe beleakadós, minden ajtókeretet leverős mélytengeri leviatán, és ezt azért is tartottam fontosnak megjegyezni, mert a vízállóság mindezek ellenére 300m. Emiatt viseli a nevében a 30-as megjelölést, ami a 30 bar nyomásra utal. Igaz, nincs ISO 6425 minősítés, de menetes koronazár az van, ezért ebben már nyugodtan dobálhatjuk a csajokat a mólóról a vízbe, és ugorhatunk utánuk „hasselhoffost„ játszani (szigorúan közös beleegyezéssel, mert manapság az ilyenekből komoly bajok lehetnek ám!). A tokfülek szélessége is a szokásosnak mondható 20 mm, így aztán végképp tobzódhatunk a szíjak végtelen tengerében. Magnum a saját SQ30-as modelljét egy tropic szíjon hordta, ami rendelhető is a Momentum honlapján (gyárilag ez a legolcsóbb, alapértelmezett kivitel), én viszont acél jubilee szíjon kértem az enyémet egész egyszerűen azért, mert így jobban tetszett. Nem mellesleg megfogadom a nálam bölcsebb órások örökbecsű tanácsát, miszerint ha van rá lehetőség, mindig fémszíjjal vegyük meg az órát, mert ha utólag jut eszünkbe a fémszíj beszerzése, anyagilag az a leghúzósabb. Egy aftermarket tropic szíj a kínaiban ezeröccáz (nem vicc, tényleg ennyi a Temu leghitványabb ajánlata), egy minőségibb Edelwolle 5500 Ft. Az meg nem a világvége.

Az órák következő sarkalatos pontja nem más, mint az üveg, ami jelen esetben zafír. Fényesebben csillog, mint a jövőm, és gyönyörű. És nem csak hogy gyönyörű, még maga az egy irányban forgatható, 120 klikkes búvárlünetta is kapott belőle, ezért ha a megfelelő szögben tartjuk a csuklónkat, akkor a drága órákra jellemző homogén, csillogó, tükrös felületben gyönyörködhetünk.

448968771_506540545229943_8895004118329012947_n.jpg

És ha már órapornó, akkor ugorjunk a számlapra, illetve annak is a legperverzebb részére, a narancssárga percmutatóra. Az egy dolog, hogy a robosztus, szögletes mutatókról úgy üvölt a 70-es évek, mint Higgins Tom Selleckre, amikor lenyúlta a Ferrarit, no de az a szín! Az a matt narancs, ami úgy vonzza a tekintetet, mint Shirley Rogers leopárdos bikinije a Magnum főcímének intrójában. (Kiskoromban mindig ezt a képsort vártam a legjobban, meg amikor elkapar a Ferrari… és így közel a 30-as éveim végéhez, ez nem változott semmit.) Csodaszépek, és ezúttal a C3 Super-LumiNova festéken sem spórolt senki, ugyanis minden, de tényleg minden gazdagon kapott belőle. A lünetta jelölései, a számlapon az indexek, a mutatók és jegyezzük meg azt is, hogy C3 nem az a gyorsan elillanó lume fajta. Mikor este lefekvés előtt leteszem, reggel ötkor még sejtelmesen, de leolvashatóan látszik minden. Kimondom: majdnem Seiko minőség.

449033660_1486899632214789_1932094783325900282_n.jpg

A számlapon minden festett, a fekete-fehér-naracs színek uralkodnak, és a jó leolvashatóság a kontrasztosság miatt garantált. A számlap maga is matt, nem vakít el, a dátumablak körül pedig egy fehér keret emeli ki a nap-dátum komplikációt, aminek imádni valóan retró a logotípiája is. Akik érzékenyek arra, hogy egy órán többféle betűtípus is megtalálható, akkor viszont van egy rossz hírem. A Momentum logó, a napok kijelzése és a Sea Quartz 30 felirat nem egyforma betűtípussal készültek, tehát az előrehaladott OCD-vel, esetleg autisztikus tünetekkel rendelkezőket ez kimozdíthatja a komfortzónájukból.

Az óra szerkezete kvarc, konkrétan egy Ronda R507-es adja a kis lelkét, ami swiss made, már akinek ez fontos. A svájci táltosok 3 évnyi működést látnak a kristálygömbjükben, de csak akkor, ha táplálékul Renata 371-et kap. Mondhatjuk, hogy ez egy generikus, tizenkettő egy tucat szerkezet, de legalább sok baj nincs velük, teszik a dolgukat és megbízhatóak. Ha valaki ennél egy kicsit komolyabbra vágyik, akkor elérhető egy SQ30 Eclipse Solar kiadás is, ami már napfényevő, mint Lagzi Lajcsi, csak előbbinek ez jobban sikerült. Ezt a fényevést egy Epson VS43A garantálja, és a japánok azt ígérik, hogy hat hónapig is képes működni akkor is, ha betesszük egy fiókba, amit elásunk a kert végébe, és hogy véletlenül se juthasson be egyetlen apró fénypászma se, még betont is öntünk rá. (Azért a japánok szoktak ám nagyot mondani na…)

449851731_941176997698597_9156735292916329816_n.jpg

Az általam preferált jubilee szíjról azt még elmesélném, hogy a középső szemeket fényesre polírozták, a szélén szálcsiszoltak. Van háromrészes biztonsági zár, és a Momentum márkajelzést sem spórolták le róla. Annyi kritikám lenne, hogy elég erősen, hovatovább iszonyúan erősen zár, így kicsit körömtépőre sikerült. Műkörmös lányok (vagy a mai világban akár férfiak is) kerüljék el messziről! 
A hátlapon nem történik semmi érdekes, hacsak az nem, hogy kérhetünk rá gravírozást. Mondjuk azt, hogy Zeusz és Apolló. De kipróbáltam a szerkesztőben, és pont kifér, hogy "Higgins is Robin Masters"... Nem lehet véletlen!

Apropó Sq30 változatok. A „Magnum” óra egyértelműen a legfapadosabb Sea Quartz 30, elemes kvarc, fekete tropic szíjon. Ha ennél többre vágynánk, akkor narancs trópusi szíjon, vagy jubilee fémszíjon is megvehetjük. Ezt követi az SQ30 Eclipse Solar, ami napelemes, és ugyanezekkel a szíjakkal vásárolhatunk meg, illetve volt egy NATO szíjas kiadás, ami sajnos már nem elérhető. A felhozatalt az SQ30 Eclipse Solar Black-Ion zárja, ami a solar szerkezet mellett fekete PVD bevonatot is kapott, és a már ismertetett szíjvariációkkal rendelhető. Ennél a jubilee természetesen az óra tokjához passzoló fekete színben pompázik.

Mennyit ér meg a Magnum életrézés?

magnum.jpg

A kép forrása: https://www.mywatchmart.com/listing/673-fs-chronosport-sea-quartz-30-magnum-pi/

Ha a köldökig kigombolt hawaii ing, a vintage Vaurnet napszemcsi, és a VMO2 Da Nang baseball sapka (ami egyébként a vietnami háborúban szolgáló tengerészgyalogság felderítő osztagára utal, ahol Magnum szolgált) nem elég, akkor 288 dollártól 330 dollárig élhetjük ki a Magnum fétisünket. Az egyetlen bökkenő, amennyiben arra adjuk a fejünket, hogy beszerezzünk egy ilyet, hogy ez az óra Kanadából érkezik Magyarországra. És ugye a vám… De lelövöm a poént, simán eljut Magyarországra, semmiféle hókuszpókusz nélkül. Az enyém 5 munkanap alatt megérkezett, folyamatosan kaptam az infót, hogy merre jár a világban. A Momentum honlapján az óra vásárlásakor ki lehetett jelölni Magyarországot, és a DHL oldotta meg némi felárért a többit. Az igazsághoz hozzá tartozik, hogy kivártam egy akciót, ami a Momentumnál azért elég gyakran előfordul. Konkrétan egy apák napi 20%-os kedvezményt sikerült elcsípnem, így összesen 289 USD-t vontak le a számlámról, ami ott és akkor, amikor vettem 105 ezer forintot jelentett. Ez a pénz egy mikrobrand órájáért nem kevés, de azért soknak sem nevezhetjük. Ha kihagyjuk a kínaiakat, akkor egy jobb divatóra kerül ennyibe, vagy valamelyik akciós automata. Egy zafírüveges, komoly múlttal rendelkező, 300 méteres búváróra, még ha kvarc is, ennyit szerintem megér. Persze, egy Casio MDV 106 (vagy 107) Duro is hasonló, de hát… nem az volt Magnum csuklóján a vietnami háborúban.

Apropó vietnami háború

A Magnum sorozatban elkövettek egy elég komoly anakronizmust. A széria első részében (ami dupla epizód) kapunk néhány felvételt, ami a vietnami háborúban játszódik. Magnum már azokban a jelenetekben is ezt az órát viseli. A probléma, hogy a vietnami háború 1975-ben véget ér, a Chronosport Sea Quartz 30 pedig 1977-ben jelent meg. Ennek tükrében Magnum ilyen órát nem hordhatott volna a zöld pokolban, de ezt engedjük is el.

449050198_7897614600315125_4867871024333734161_n.jpg

A kép forrása: https://www.tvhistorypod.com/?attachment_id=316

Robin’s Nest

Robin’s Nest Magnum otthona volt a sorozatban, és a valóságban is létezett Oahu szigetén. A Momentum, illetve a St. Moritz Watch Corp. főhadiszállása Kanadában van, konkrétan itt: 1140, West 7th Avenue, Vancouver.
Megmutatom a Google Maps segítségével:

momentum_hq.jpg

A kép forrása: https://www.google.com/maps

Jár a pirospont annak, aki megtalálta a logót.
Gondolom nem egészen így képzeltétek el. Ugyanakkor emlékeztetnék mindenkit, hogy ez egy kis mikrobrand. Az órák tokja Kínából ered, a szerkezet svájból vagy japánból jön, minden más Kanadában készül. Simon elmondta, hogy a szíjakat Kanadában gyártják, az órákat kézzel rakják össze. A fő munkatársuk Dave Singh, aki 1988 óta dolgozik a Pennell családdal. Amikor lehetett tőlük kérdezni az UDT újrakiadás kapcsán, akkor közvetlenül, nem köntörfalazva válaszoltak a nézők kérdéseire. A figyelmesség margójára még egy apróságot feljegyeznék: miután kicsomagoltam, és kivettem a megrendelt órámat a dobozból, ami egyébként egy nem túl különleges, de igényes, lógóval ellátott, papírokat, leírásokat tartalmazó kemény kartondoboz volt, akkor az pontosan járt. Itt álljunk is meg, mert igénylem, hátha elsuhantál a lényeg felett. Tehát odaát Kanadában, feltehetőleg Dave Singh megnézte, hogy nálam Magyarországon (ahonnan a rendelés érkezett), mennyi a pontos idő a mi időzónánkban, és mikor összerakta, akkor beállította nekem. Természetesen a dátum (beleértve a dátumváltást) is stimmelt. Azért ez már valami. Az óra általános minőségéről is elmondható, hogy nagyon rendben van. A lünetta forgatásának érzése, a korona használata, a szíj, a zafír, egyszóval minden minőséginek hat. Hogy valóban az-e, idővel kiderül, 2 év garancia mindenesetre jár hozzá. Mivel a Magnum egy kult sorozat, a Momentum SQ 30 elég népszerű lett órás körökben, ezért elég sok videó és teszt készült róla. Az internet népe szerint egyes modelleken nagy a hézag a nap és dátum között, illetve panaszkodtak még akadó lünettára, csalingáló másodpercmutatóra. Ezalatt azt értem, hogy nem találja el pontosan az indexeket, illetve volt olyan, aki szerint a fémszíj színe elüt a tok árnyalatától. Ezek közül azt igazolom, hogy a másodpercmutató itt-ott téved, de nem éreztem ezt olyan nagy problémának, különösen azért, mert lassan hozzászokok ehhez. A nagy gyártók modelljei sem képesek erre az egyszerűnek tűnő mutatványra. A többi felmerült probléma lehet valós, de semmi olyan, amit garanciában ne tudnának megoldani, az enyémnél pedig nem jelentkeztek.

448936034_1646777289412571_2513674023300738581_n.jpg

Simon Pennell és Dave Singh
A képek forrása: https://momentumwatch.com/blogs/momentum-blog/inside-momentum-dave-singh

A végén szeretnék még köszönetet mondani a Tesztpad névre hallgató YouTube csatornának, mert innen szereztem tudomást ennek az órának a létezéséről. Ha nem csak olvasni szeretnétek erről és más órákról, akkor szeretettel ajánlom ezt, mert nagyon igényes és informatív csatorna.

https://www.youtube.com/watch?v=ssgncHiz8tY&t=17s

 

Előnyök

- Ez Magnum órája
- Korrekt építési minőség, nagyon szimpatikus mikrobrand
- 70-es évek hangulat
- Egyszerű, de bevált szerkezet, ha nem tetszik, van belőle solar
- Menetzáras korona
- Zafír, még a lünettán is
- 300 m vízállóság
- Elfogadható árképzés (különösen akciók esetén)
- C3 Super-LumiNova

 

Hátrányok

- Körömtépő biztonsági zár
- Kicsit csalingáló másodpercmutató
- Ha láttad, nem bírod kiverni a fejedből a Magnum főcímzenéjét

 

Linkgyűjtemény, ha még nem fárasztottalak le eléggé:

A Breitlingről egy kis infó:

https://roadster.hu/a-breitling-sztori/

A Sicuráról szintén:
https://chronopedia.club/Sicura

A kvarcválságról a Kronométer.hu fantasztikus cikke:
https://kronometer.hu/2018/02/20/akkor-es-most-a-svajci-oraipar-2-resz/