Citizen Tsuyosa Nj0150-81z

Genta stílusnyelve japánul

citizen_tsuyosa_7.jpg

Bevezető gondolatok

Akik mélyebben elmerültek már az órák világában, vagy esetleg olajat találtak a hátsó kertjükben, azoknak ismerős lehet Gerald Genta (1931-2011) neve. A luxusiparban a Ferrari szalon után a Patek Philippe, vagy az Audemars Piguet butikjait ostromolják azok, akik nem sajnálnak tízmilliót elkölteni egy karórára. A Royal Oak, vagy a Nautilus egyaránt jól mutat NB 1-es focista, cégvezető, politikus, vagy gázszerelők csuklóján.
Az integrált szíjas megoldás gyakori stíluselem a Genta által tervezett órákon, és napjainkban is nagy kereslet van az ilyen modellek iránt. Az óragyártók természetesen meg is lovagolták ezt a divathullámot, és gondoskodtak arról, hogy ne csak a luxusmárkák privilégiumai legyenek ezek a stílusjegyek.

genta.jpgGerald Genta és "gyermekei"

A kép forrása: https://robbreport.com/style/watch-collector/gerald-genta-2864111/

omega.jpg

Genta stílusában az Omega Constellation

A kép forrása: https://cda.chronomania.net/forum_entry.php?id=246014

Nagyon népszerű lett a Tissot PRX, amit kedvező áron, automata vagy kvarc szerkezettel, esetleg Tapisserie számlappal is a magunkévá tehettünk. Nem maradt ki a Tiffany őrület sem, ezért nem is meglepő, hogy a 2021-es év egyik legsikeresebb modellje lett belőle, és népszerűsége máig töretlen.

tissot.jpg

Tissot PRX

A kép forrása: https://professionalwatches.com/2021-tissot-prx/

A japánok sem akartak kimaradni ebből a buliból, ezért a Citizen 2022-ben ledobta a design atombombáját a Tsuyosa névre keresztelt modell képében.

Tsuyosa Nj0150-81z

A Tsuyosa magyarra fordítva erőt jelent, és a japánok nem vicceltek, amikor elkeresztelték ezt az órájukat. Egyszerre merítettek inspirációt Genta integrált szíjas megoldásaiból, és a Rolex Oyster Perpetual 124300-ból. Ez így tényleg eléggé erős kombináció.

rolex_citizen.jpg

A képek forrása
Rolex: https://nywatchlab.com/products/rolex-oyster-perpetual-41mm-yellow-dial-124300
Citizen: https://www.chrono24.hu/citizen/citizen-citizen-nj0150-81z-automatic-yellow-dial-stainless-steel-tsuyosa-sapphire--id27562767.htm#gref

A tok átmérője 40 mm, magassága 11,7 mm, a súlya 138 g. Az oldala polírozott, a felső része pedig szép szálhúzást kapott. Az anyaga rozsdamentes acél. A fényes és matt elemekkel nagyon szépen játszottak a japánok, mert van egy gyönyörű letörés a tok szélén, amit szintén políroztak, ahogy a tokból induló szíj középső csatszemét is.

citizen_tsuyosa_1.jpg

Az integrált szíjas megoldásnak talán éppen ez a legszebb, és egyben legszembetűnőbb eleme, hogy a tok és a szíj egyetlen elválaszthatatlan egységet alkot. Kényelmes viselet, látványos megoldás, ugyanakkor az utólagos szíjcserét jelentősen megnehezíti.
Természetesen nem lehetetlen, a gyári kínálatból bármikor vehetünk másik szíjat, de ha a gyári fém helyett utángyártott bőr-, esetleg vászonszíjat szeretnénk, akkor fel kell kutatnunk az internet legmélyebb bugyrait egy olyan gyártó után, aki kínál ilyen terméket ekkora méretben az adott modellhez.

citizen_tsuyosa_4.jpg

A gyári csaton van biztonsági retesz, de nem három részes.
Ettől függetlenül kényelmes viselet, és stabilan tartja a csuklónkon az órát.


A lünetta szintén fényesre polírozott, ezért a szíj középső szemével, és a tok szélével meglehetősen látványos hatást kelt. A tok szálhúzása pedig a jubilee szíj matt szemeivel alkot egy egységet, ami kifejezetten elegáns megjelenést kölcsönöz ennek az órának.

A számlap jelen esetben sárga, amit a fotók nem képesek teljesen visszaadni. Ha közelről megnézzük, akkor apró szemcséket látunk, amik a számlap szélétől a közepe felé tartanak, emiatt pedig a sárga többféle árnyalatát képesek megjeleníteni. A gyári leírás „sunray” hatásnak nevezi, fordítsuk ezt úgy, hogy napégette. Az érdekessége az, hogy van, amikor egyszerűen csak sárga, de az arany, réz, vagy akár narancs színeiben is pompázhat fényviszonyoknak megfelelően.

citizen_tsuyosa_2.jpg

Színvariációkban meglehetősen erős lett a kínálat, az unalmas fekete, kék, zöld szentháromságon kívül elérhető még a népszerű (általam meglehetősen nem kedvelt) Tiffany kék, pornóbordó, kék-arany kombinációban is.

tsuyosa_colors.jpgSzínes egyéniségek

A kép forrása: https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=RTBxHTn1LKM

Az indexek rakottak, és foszforeszkáló bevonatot éppúgy kaptak, mint az óra- és a percmutató. Ne számítsunk a Seiko óráira jellemző erős lume hatásra, mert néhány perc alatt minden elsötétül a számlapon. Véleményem szerint az se lett volna katasztrófa, ha ezt kihagyják, és helyette egy rakott Citizen logót tettek volna a számlapra.
A Rolexre jellemző kisregény mennyiségű felirat helyett a japánok csupán azt emelték ki, hogy automatic, ami szerintem épp elegendő. Így marad a számlap letisztult, nem veszi el a hangsúlyt a színről, amiről szerintem ez a modell szól.

citizen_tsuyosa_6.jpg

És ha már az automata feliratnál tartunk, akkor essen szó a szerkezetről is. A Citizen a saját fejlesztésű Miyota 8210-es szerkezetét építi be, ami 40-45 óra járástartalékot kínál, másodpercstoppos, 21 köves, a lengésszám pedig 21600. Nekem az a tapasztalatom, hogy a pontosságát nagyon szépen tartja. A koronát 4 órához tették, és meglehetősen kicsi. Nincs menetes koronazár, tehát a felhúzáshoz nem kell semmit sem kitekernünk. A mérete miatt mütyürkézős ugyan, de nem jelent problémát a használata. Az első pozícióban a dátumot állítjuk, a másodikban pedig a pontos időt. A dátumablak kicsi, és elég mélyen van, ezért talán mondhatjuk, hogy indokolt a „küklopsz” nagyító, amit az üvegre applikáltak, és így még inkább ráerősít a Rolex áthallásra. (Annak ellenére, hogy az ihletforrásul szolgáló Rolex Oyster Perpetual 124300 nem rendelkezik ilyen extrával.) Az üveg zafír, ami az óra árcéduláját tekintve nagyon is dicséretes.

citizen_tsuyosa_5.jpg

Amennyiben meg szeretnénk csodálni a 8-as Miyota szerkezetet, azt hátulról megtehetjük, ugyanis az óra átlátszó hátlapot is kapott. Nekem tetszik ez a megoldás, még akkor is, ha nem ez a szerkezet a világ legszebbje. A rotor sárgaréz, amire elfért némi gravírozás is, összességében nagyon igényes kis extra, és az órakedvelők nagy örömüket lelik az ilyen megoldásokban.

citizen_tsuyosa_3.jpg

Ha pancsolni támad kedvünk, akkor azt megtehetjük, de azért tartsuk észben, hogy csupán 50 m vízállóságot kapunk. Az óra stílusát tekintve valószínűleg nem ebben támad kedvünk lekukkantani Bikinifenékre, de ha mégis, és beázik, akkor az 5 év garanciába minden bizonnyal a vízkár nem tartozik bele.

Mennyibe kerül?

A Citizen Tsuyosa Nj0150-81z jelenlegi ára 110 000 Ft körül mozog, de ha elcsípünk egy akciót, akkor mehet ez még kicsit lejjebb is.

Zárszónak is egy a vége

Összességében a Citizen Tsuyosa egy csodálatos darab. Engem a sárga számlapjával ejtett rabul, de ha valaki konzervatívabb, akkor maradhat a fekete-kék-zöld szentháromságban is. Az áráért cserébe kapunk egy korrekt automata szerkezetet, zafírüveget, 50 m vízállóságot, 5 év garanciát, és Gerald Genta stílusjegyeit magán viselő integrált szíjas megjelenést. Erre azt lehet mondani, hogy tisztességes ajánlat, árban-értékben a konkurencia sem ad többet. (Kínai órák nem játszanak.)
Akiben van némi rosszindulat, az mondhatja, hogy Rolex homage, de szerintem a Citizen csupán ráérzett arra, hogy mire vágyik az órakedvelő néplélek. A Tsuyosa stílusos, szépen kidolgozott, minőségi darab, megfizethető áron. Bár kölcsönöz stíluselemeket más gyártók sikeres modelljeitől, de a végeredmény mégis egyedi lett. Nekem a japánok bebizonyították, hogy ha némi (rolexes) akcentussal is, de beszélik Gerald Genta stílusnyelvét.

Előnyök

- Acél tok, integrált acél szíj, Genta stílusjegyei
- Zafírüveg
- Átlátszó hátlap
- Miyota 8210-es szerkezet
- Korrekt árazás

Hátrányok

- A járástartalék lehetne kicsit magasabb
- Nincs menetes koronazár

 

Címkék: Citizen